Փետրվարի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանի հեղինակած «Հայ-թուրքական փոխհարաբերությունները եւ ինֆորմացիոն պատերազմը 1991-2016 թթ.» գրքի շնորհանդեսը, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավորներ, աշխատակազմի անդամներ, լրագրողներ:
ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ մշակույթի նախարարությանը եւ ներկայացնելով գիրքը, նշել է, որ այն նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության քսանհինգամյակին: Նա նաեւ նշել է, որ գրքում անդրադարձ է կատարվել անկախ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների զարգացմանը: Հեղինակի խոսքով՝ հայ-թուրքական կոնֆլիկտն ունի հազարամյա պատմություն, որն ինքը բաժանել է չորս փուլի՝ ուսումնասիրելով Թուրքիայի հարաբերությունները նաեւ տարածաշրջանի երկրների հետ: Հեղինակն ուսումնասիրել է նաեւ մամուլի հրապարակումները եւ ուշադրություն դարձրել համաշխարհային մամուլի՝ հատկապես քսաներորդ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արձագանքներին: Հանրության ուշադրությանը ներկայացվող գրքի մասին իրենց գնահատանքի խոսքն են ասել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Արտակ Դավթյանը, Արտակ Զաքարյանը եւ արեւելագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում նշել է, որ հեղինակը, ուսումնասիրելով 200-ից ավելի աղբյուր, ստեղծել է հիշարժան ու մեծածավալ մի ստեղծագործություն, որն ունի կիրառական մեծ նշանակություն ընթերցողների լայն շրջանակի համար՝ թե՛ մասնագետների, թե՛ լրագրողների, թե՛ հայ-թուրքական կոնֆլիկտով հետաքրքրվող բոլոր անհատների:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, գնահատելով գործընկերոջ մանրակրկիտ աշխատանքը, նշել է, որ գիրքը ներկայացնում է հայ-թուրքական հարաբերություններին առնչվող եւ մինչ այժմ հասարակությանն անհայտ դրվագներ, որոնք լույս են սփռում հազարամյա կոնֆլիկտի վրա:
Պատգամավորները բարձր են գնահատել գրքի ստեղծման ընթացքում կատարված հսկայական աշխատանքը եւ նշել, որ այն պետք է թարգմանվի տարբեր լեզուներով, որպեսզի հասանելի դառնա միջազգային հանրությանը եւ նպաստի Հայ դատի հաղթանակին: Նրանք նշել են, որ ընթացող տեղեկատվական պատերազմը փակ սահմաններ չի ճանաչում, եւ հարեւան երկրի վարած քաղաքականությունն ու հարաբերությունները միջազգային հանրության հետ պիտի մնան մեր ուշադրության կենտրոնում:

On February 8, in the RA National Assembly the launch of the book The Armenian-Turkish Relations and Information Warfare (1991-2016) authored by the RA NA deputy Hayk Babukhanyan, which the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the NA deputies, employees of the staff and journalists attended.
Thanking the RA Ministry of Culture and presenting the book, the NA deputy Hayk Baukhanyan has noted that it is dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia. He has also noted that in his book he touched upon the development of the relations of independent Armenia and Turkey. In the author’s word, the Armenian-Turkish conflict has a history of thousand years, which he has divided into four phases, studying the relations of Turkey also with the regional countries. The author has also studied the publications of the press and paid attention to the response concerning the Armenian Genocide of the world press, especially at the beginning of the twentieth century. The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, deputies Vahram Baghdasaryan, Artashes Geghamyan, Artak Davtyan, Artak Zakaryan and the specialist of Oriental studies Ruben Melkonyan expressioed their words of assessment on the book.
In her word Hermine Naghdalyan has stated that the author, studying more than 200 sources, has created a memorable work with big volume, which is of applicable importance for the wide range of readers: for the specialists, journalists and all the individuals interested in the Armenian-Turkish conflict.
Assessing his colleague’s detailed work, the Head of the NA RPA Faction Vahram Baghdasaryan has noted that the book presents episodes relating to the Armenian-Turkish relations and unknown to the public up to now, which sheds light on the conflict of thousand years.
The MPs highly assessed the huge work done during the creation of the book and noted that it should be translated into different languages, in order it would reach to the international community and promote the victory of the Armenian Cause. They have stated that the ongoing information warfare does not recognize closed borders, and the policy pursued by the neighbouring country and the relations with the international community should remain at the centre of attention.